0821-2343494

09620017272

info@afmiworld.org

PLACEMENT RESULT

2008-10 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Anil Kumar R BSc. Agriculture IDBI, Bank Ltd.
2 Basavaraj C. Mayi BSc. Agriculture IDBI, Bank Ltd.
3 Krishna Shekar Raju BSc. Agriculture IDBI, Bank Ltd.
4 Sanjay Kumar Ranjan BSc. Agriculture IDBI, Bank Ltd.
5 T.Kishore BSc. Agriculture IDBI, Bank Ltd.
6 Yannam Sriram Reddy BSc. Horticulture IDBI, Bank Ltd.
7 Vijay Kumar B.V BSc. Agriculture Metahelix Life Sciences
8 Venkatesh B.N BSc. Agriculture Metahelix Life Sciences
9 Sanjay Kumar BSc. Fisheries ASSEFA(International NGO)
10 Ramkanwar Yadav BSc. Horticulture ASSEFA(International NGO)
11 U. Ashish BSc. Agriculture Karturi Global
12 Kosuru Ramesh B.Tech (Dairy) Karturi Global
13 Patil Devraj Jayprakash B.Tech (Food Tech) MTR
14 Mithun.k BSc. Agriculture Green Earth Fresh
15 Gopi Kalyan K BSc. Agriculture Invensoft Commodity Trading
16 Usha Palli BSc. Horticulture Invensoft Commodity Trading
17 Akki Nagaraj BSc. Agriculture Bayer crop sciences
18 Muni swami Gowda BSc. Sericulture Bayer crop sciences
19 Ravi C.V BSc. Agriculture Bayer crop sciences
20 Ravi Kumar V.S. BSc. Agriculture Bayer crop sciences
21 Manojkumar Reddy P BSc. Agri Engineering Monsanto India Ltd.
22 Sudharshan Reddy BSc. Agriculture Monsanto India Ltd.
23 Amritunjay Prasad Azad B.Com Sundaram Finance(Agri Div.)
24 Amrut Prushottam Bhilegaonkar BSc. Agriculture Sundaram Finance(Agri Div.)
25 Gajendra Singh BSc. Agriculture Sundaram Finance(Agri Div.)
26 Ram Dev Choudhary BSc. Agriculture Sundaram Finance(Agri Div.)
27 Ram Singh BSc. Horticulture Sundaram Finance(Agri Div.)
28 Paramanand Mishra BSc. Microbiology Sundaram Finance(Agri Div.)
29 Mohan kumar Y.N BSc. Agri Marketing Union Bank of India
30 Ambrish Kumar BSc. Fisheries Union Bank of India
31 Jayapal B Y Reddy BSc. Agriculture Union Bank of India
32 Raju Thalla BSc. Agriculture Union Bank of India
33 Ranjana M.S BSc. Agriculture Union Bank of India
34 Shaik Meharunnissa BSc. Agriculture Union Bank of India
35 Malge Yogesh Veerbhadra BSc. Agriculture Union Bank of India
36 Siddeshwar Kalge BSc. Agriculture Union Bank of India
37 Sweta AC BSc. Agriculture Union Bank of India
38 Venkatesha B.V BSc. Agriculture Union Bank of India
39 Vinod Kumar E BSc. Agriculture Union Bank of India
40 G Jayavardhan BSc. Agriculture Vista Processed Foods Pvt, Ltd.(OSI Group)
41 Shankar Chitale B.Tech (Food Tech) Nova Transfers Pvt, Ltd
42 Vivek Kumar B.Sc (Chemistry) Nagarjuna Fertilizers
43 Chethan Reddy Nallu BSc. Agriculture Biostadt India Ltd.
44 Lokesh Reddy Sama BSc. Agriculture Shriram Bioseed Genetics India Ltd.
45 Sri Ram M BSc. Agriculture Mac Pai and Company (International Placement)
46 Pankaj Kumar Jha MSc.(Coastal Aquaculture) Basix India Ltd
47 Shipra BSc. Agriculture Basix India Ltd
48 Yasmeen Mohamed B.A.Sc(Food Technology) UniColloids Impex Pvt.Ltd.
49 Ajay Prasad BSc. (CA&BM) Nuziveedu Seeds Ltd.
50 Siddarth Sankar Acharya BSc. Agriculture OMFED, Orissa

2009-11 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Anusha H.S BSc. Agriculture Foretell Business Solutions Pvt Ltd,Bangalore
2 Bhaskar Kumar B.Tech (Agri Engineering) Sundaram Finance
3 Dinesh kumar BSc. Agriculture Sundaram Finance
4 Govinda Gowda B.Mr BSc. Agriculture Sundaram Finance
5 Harinath Reddy.K BSc. Horticulture Mc.Pai & company ,Dubai
6 Kodle Pallavi Baburao BSc. Home Science Envirocare Labs ltd
7 Jyoti Pati;l BSc. Home Science Envirocare Labs ltd
8 Puneet Agarwal B.Com Sundaram Finance
9 Lalit Narayan Sah BSc. Fisheries Fishery Dept. Govt.Job(Bihar)
8 Nagaraja S.M BSc. Agriculture Union Bank of inda
9 Rahul Raj. E BSc. Food Tech & Mgt Union Bank of inda
10 Rajendra Prasad Upadhyaya B.Tech (Agri Engineering) Mc.Pai & company ,Dubai
11 Rajendra Reddy.S BSc. Agriculture Sundaram Finance
12 Sainath U ware B.Tech Food Science Mc.Pai & company ,Dubai
13 Shankar M B.Tech Food Tech Union Bank of inda
14 Shilpa.M.Deshpande BSc. Food Tech & Mgt Symbiometrics Innovations Pvt.Ltd
15 Shyam Arjun Sable BSc. Agriculture Sundaram Finance
16 Singh Anupam H .S BSc. Agriculture Sundaram Finance
17 Swapnil D shere BSc. Agriculture Union Bank of inda
18 Tupe Sameer.K B.Tech Food Science VKL
19 Vedina.subhash mashal BSc. Food Tech & Mgt Union Bank of inda
20 Vinayak Shreshail Angadi BSc. Agriculture Sundaram Finance
21 Vishal J Gadekar BSc. Agriculture Sundaram Finance
22 Bhavya.S.R BSc. Agriculture Foretell Business Solutions Pvt Ltd,Bangalore
23 Madhukar .A BSc. Food Tech & Mgt BIG DRUM , Hyderabad
24 Reshma Nalluri B.Tech Food Tech BIG DRUM , Hyderabad
25 Suman Saurabh BSc. Chemistry Sundaram Finance
26 Vrinda Madhukar.C B.Tech Food Science Unicollides , Mumbai

2010-2012 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Ajabe Shivaji Shahaji Agriculture Science Crystal Crop Sciences
2 Akshatha Desai Home Science Karnataka Milk Federation, Lakmanhalli, Dharwad
3 Ana Shagufta Botony Brenntag
4 Ajabe Shivaji Shahaji Agriculture Science Crystal Crop Sciences
5 Anil Kumar Jha Agriculture Science Nagarjuna Fertilizers
6 Appanna T.C. Agriculture Science Multiplex Green
7 Ashok Kumar Singh Biotechnology Vista Processed Foods Pvt Ltd
8 Deepak Gopinath Agriculture Science Zuari Fertilizers
9 Deepak Kumar Biotechnology CP Seeds
10 Dhapate Prashanth Vilas Agriculture Science BALAN NATURAL FOODS (P) LIMITED
11 Ikkar Dnyaneshwar Sheshnarayan Food Technology Unicolloids
12 Kale Dhananjay Haribhau Food Technology SB Sugar Free
13 Pagar Chetan Manikrao Agriculture Science Sundaram Finance
14 Pramod Dhiman Food Technology VKL Spices
15 Prem Kumar Agriculture Science BALAN NATURAL FOODS (P) LIMITED
16 Prem Kumar Pankaj Biotechnology Sundaram Finance
17 Sakhare Sachin Abasaheb Food Technology SAFL
18 Satendra Kumar Biotechnology Bharathi DelMonte
19 Sawant Ashitosh Agriculture Science Bharathi DelMonte
20 Shakir Ahmed Abdul Nazeer Agriculture Science Nagarjuna Fertilizers
21 Subhash Bedia Botony Vista Processed Foods Pvt Ltd
22 Sumukh A. Agriculture Science Britannia Industries Ltd
23 Suyog Sunil Shinde Horticulture Godrej Tyson
24 Vandan Chhabra Food Technology MTR Foods Pvt Ltd.
25 Vijaya Krishnan P. Agriculture Science East Resource Group Consulting
26 Vipin Kumar Malviya Agriculture Science Zuari Fertilizers

2011-2013 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Alisha Toshiba BSc. Agriculture Dupont
2 Amit Kumar BSc. Agriculture CP Seeds
3 Ashish Kumar BSc. Agriculture CP Seeds
4 Bijalwade Veeresh Chandrakanth BSc. Agriculture Dupont
5 Channaveerayya M. Hiremath BSc. Agriculture Brenntag
6 Chavan Sandip Vitthalrao B.Tech Kasat Industries
7 Chitrasena Reddy.K B. Studies Dupont
8 Chougule Shrenik Shitalkumar B.Tech Business
9 Durga Babu. K BSc. Agriculture Dupont
10 Gedam Amish Siddartha B.Tech Sundaram Finance
11 Hore Vikram Govind B.Tech Dohler
12 Ingale Vishal Shatrughna B.Tech Sundaram Finance
13 Ingole Amit Sadashivrao B.Tech Bayer Crop Science
14 Kotkar Sandeepsheshnarayan B.Tech Kasat Industries
15 Maind Yogiraj Mukundrao B.Tech Business
16 Mohit Kumar Sharma BSc. Agriculture CP Seeds
17 Mukesh Kumar Mahant B.Tech VKL Spices
18 Neeru Banchhor BSc. Bhilai Steel Plant
19 Patel Deepesh Jayantilal BCA Business
20 Prashant Siddheshwar Patil BSc. Agriculture Business
21 Rode Umesh Dasharathrao B.Tech Indo Bakels
22 Rodge Amol Annasaheb B.Tech Sundaram Finance
23 Sachin Shivaji Jadhav B.Tech Kasat Industries
24 Saumya Samuel B.Tech VKL Spices
25 Shankar Kumar Anand BSc Sundaram Finance
26 Sondge Vaishali Malharrao B.Tech Uniborne
27 Suvanee Sharma BSc. Unicolloids
28 Upadhyay Nikhil Jitubhai B.Tech Synthyte

2012-2014 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Ahire Mohini Sadanand B.Sc (Biotechnology) PD NAVKAR
2 Balfewad Suraj Govindraj B. Tech (Food Tech.) SB Sugar Free
3 Bhupesh Sirdeshpande B.Sc (Biotechnology) SB Sugar Free
4 Naresh B. B.tech (Dairy Technology) Food tech College Telangana
5 Praneetha B G V B.tech (Dairy Technology) Food tech College Telangana
6 CH. D. Krishna Gopinadh B.tech (Dairy Technology) Sundaram Finance
7 Ganesh Deepak Ghodke B.Sc (Ag) Nagarjuna Agrichem
8 Jadhav Bhushan Sunil B.Tech (Food Tech.) PD NAVKAR
9 Santosh Vilasrao Jadhav B.Tech (Food Tech.) Sundaram Finance
10 Hemant Prabhakar Kahalkar B.Tech (Agril. Engg.) SAFL
11 Keshav Kumar Singh B.Sc (Ag) Adama
12 Rajkumar Kukkadapu B.tech (Dairy Technology) NBHC
13 Nikhil Vitthalrao Mate B.Sc (Ag) Nagarjuna Agrichem
14 Sagar Modak B.Tech (Food Tech.) HDFC
15 Nishika Zuveriya BBM KOTAK Bank
16 Pradeep Yadav B.E. (Food Tech.) PD NAVKAR
17 Pramod Kumar B.Sc (Micro Biology) VKL Spices
18 Preeti B.Tech (Food Tech.) SB Sugar Free
19 Sannidhi Krishna Murthy Praneeth B.Sc (Ag) Field Fresh
20 Shriniwas Omprakash Chaval B.Tech (Food Tech.) Sundaram Finance
21 Sunil Mishra B.Tech (Bio Tech) CP Seeds
22 Vishnumani Pandey B.Sc (Horticulture) Control Union Certification
23 Vishwadeepak Mishra B.Sc (Microbiology) CP Seeds
24 Hore Vikram Govind B.Tech in Chemical Technology (Food Tech.) Unicolloids
25 Sondge Vaishali Malharrao Food Science & Technology Unicolloids
26 Upadhyay Nikhil Jitubhai B.Tech in Food Techonology & Preservation Syngenta

2013-2015 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Anil Suryakant Badgire B.tech (Food technology) Certifications
2 Anu ks B.tech Food (technology) SAFL
3 Ashish rajendra mankar Bsc Agriculture Dupont
4 Ashok Babasaheb Palve B.tech Food (technology) Shree Additives
5 Bhamare Sandip Subhash Bsc Agriculture UPL
6 Darshan Bhaskarrao Wahane B.TechAgriculture Engineering Global Foods
7 Datta Munjal B.tech Food (technology) Global Foods
8 Dongare ankush sadashiv B.tech Food (technology) Duke Thomson
9 Ghuge Somanath Sukdeo B.tech Food (technology) Indo gulf Foods
10 Hotalkar Poonam Eknathrao B.tech Food (technology) VKL
11 Jogdand Pramod Kumar Bsc Agri Biotech Adama
12 Kayande Sandip Vasantrao B.tech Food (technology) Mevive International
13 Mangesh Madhav Vahadne B.tech Food (technology) Kemin
14 Mohan lal Bsc Agriculture Synergy Infotech
15 Parikshit Bhalchandra salunke B.tech Food (technology) Gits Food
16 Parmeshwar nanasaheb pawar B.tech Food (technology) Capious Biotech
17 Patil Bhagwan Bhoma Bsc Agriculture UPL
18 Ranjitha BT Bsc Agriculture VKL
19 Rishi kumar V T Bsc Agriculture Dr. Schar
20 Sadath R.A. BBM SAFL
21 Sanghdeep Arunrao Duryodhan B.tech Food (technology) FBO
22 Santhosh S BS ABM SAFL
23 Shaik Riyaz Bsc Agriculture Tata Rallies
24 Sujay B Bsc horticulture Dr. Schar
25 Ugalmugale Yogesh Vitthalrao B.tech (Food technology) SH Kelkar
26 Vikas Housrao Kanthale B.tech (Food technology) Global Flavors
27 Vinod kumar Bsc Agriculture Synergy Infotech

2014-2016 Batch

SL No Name Of Students Stream Name Of Company
1 Anand Uttamrao Jadhav B.Tech (Food Technology) NBHC
2 Anurag Shankarrao Khandagle B.Tech (Food Technology) Uniborne
3 Badwar Vaibhav Shivaji B Sc (Agri Biotechnology) NCML
4 Chame Pawan Dinkarrao B.Tech (Food Technology) Amar Organics
5 Chameria Sandeep Lalit B.E (Food Processing Technology) PD NAVKAR
6 Ghuge Shyamrao Dnyandeo B.Tech (Food Technology) NCML
7 Harshal Prakash Mane B.Tech (Food Technology) Competitive Exam
8 Jaware Shriram Shesharao B.Tech (Food Technology) PD NAVKAR
9 Jaware Vinod Kundlik B.Tech (Food Technology) Amar Organics
10 Kailash M Jodatti B Sc (Horticulture) Business
11 Katore Maruthi Lakshman B.Sc (Forestry) Competitive Exam
12 Kiran Kumar M B Sc (Horticulture) Government Job
13 Laxmikant B.sc (home science) NCML
14 M Kalyan Chakravarthy B Sc (Biotechnology) NCML
15 Ambatwar Machindranath Madhav B.Tech (Food Technology) Camlin Fine Sciences
16 Mukka Santhosh B Tech (Dairy Technology) NCML
17 PradeepKumar V B.Tech (Food Technology) NCML
18 Pravin Anandrao Bankar B.Tech (Food Technology) NCML
19 Ravada Ramvenkatrajive B Sc (Agriculture) Vimta Labs Pvt. Ltd
20 Sachin Umakant Pandhare B.Tech (Food Technology) Competitive Exam
21 Sanjay Bhagwan Gajmal B Sc (Agriculture) NCML
22 Sarode Avinash Ambar B.Tech (Food Technology) Competitive Exam
23 Sayambar Sachin Vishnu B.Tech (Food Technology) Competitive Exam
24 Vijay Kumar KN B.Tech (Food Technology) NCML
25 VijayKumar G Pawar B Sc (Agriculture) Competitive Exam
26 Yelike.N.Maneendra Babu BSc(Chemistry) NBHC